proforma fatura ve vergi faturası arasındaki fark

Proforma fatura, bir alıcıya teslimatta bulunan ürünleri veya hizmetleri madde haline getiren genel bir faturadır. Bir vergi faturası, ticari mallara uygulanan yabancı satış vergisini belirtmek için özellikle uluslararası gönderilerle birlikte kullanılan belgelerdir.

Bir proforma fatura, bir gönderi ile birlikte verilen ürünlerin farklı ürünlerini, hizmetlerini, miktarlarını, parçalı maliyetlerini, ağırlıklarını ve toplam maliyetlerini ortaya koyar. Hem müşteri hem de sağlayıcı için işlem ücretleri kaydı yapar. Bir vergi faturasında açık bir başlık “Vergi Fatura” bulunmalıdır. Bir şirketin yabancı bir ülkedeki kayıtlı vergi kimlik numarasını içerir ve malların satışına uygulanan yabancı vergiyi, ürünlerin fiili maliyeti ile birlikte gösterir.

Bazı durumlarda, bir proforma faturaya ticari bir fatura da denir. Genellikle, bir şirket, satılmayan amaçlarla öğeler gönderirken ticari bir fatura kullanır. Yabancı bir ülkedeki müşterilere temel promosyon malzemeleri gönderen uluslararası bir şirket muhtemelen ticari bir fatura kullanacaktır. Gönderilen ürünler yabancı ülkede satılacaksa, vergi eklenmeli ve bir vergi faturası kullanılmalıdır.