sürme merdane bardaklarının gövdesi üzerindeki etkileri

Rulo bardak altlığı, beyaz mafsal, yüksek hızlı sürüş — tüm dünyadaki tema parkları ve diğer turistik mekanlarda bulunur. Bir roller coaster’e binmek, baş döndürücü yüksekliklere yolculuk yapmaktır ve birçoğu için eğlenceli demektir, roller coaster’ın deneyimi insan vücudunu alışılmadık bir duruma getirir ve hem fiziksel hem de psikolojik etkilere sahip olabilir.

Bazı nadir durumlarda, büyük ivmelerin etkisi insan kulağında bir sıkıntı yaratabilir. Hava basıncında bir roller coaster’da yolculuk sırasında ortaya çıkan değişim — ya da örneğin tüplü dalış — kulak barotravmasına neden olabilir, bu da kulak kanalının şişmesi sonucu bir ya da iki kulakta ağrıya neden olabilir. Tıp İnternet web sitesinde bildirildiği üzere, Detroit’teki bir adamın 120 mil saatlik bir roller coaster gezisine çıktıktan sonra kulak barotravması geçirdiği bulundu. Adamın kulağına uygulanan saf basınç, kulak zarını enfekte etmek için yeterliyken, şans eseri de delmez.

Bir roller coaster’a binmek, harekete kalpten hızlanma sağlayabilir. American Heart Association’ın Scientific Sessions 2005’de rapor veren Alman araştırmacılar, kalp atış hızının artmasının pek çok kişide rulo bardak altlığı kullanan kişilerde gerçekleştiğini bildirdi. Araştırmacılar, artan kalp hızının, roller-coaster korkusuyla tetiklenen psikolojik stresin yanı sıra biniciler üzerinde oynayan G-kuvvetlerinin bir sonucunun olduğuna inanıyorlar. Çoğu insan için, özellikle gençlerde kalp atış hızı artar sorun değil. Bununla birlikte, artmış kalp hızı, düzensiz bir kalp atışına neden olabilir. Bu, bilerek veya olmasın kardiyovasküler sorunlar yaşayan ve roller coaster’a binerlerse kalp krizi geçirme şansının artması için tehlikeli olabilir.

Rulo bardak altlığı süratleri hızlı ani hareketlerle doludur ve bunlar bazı bireyler için omurilik travmalarına neden olabilirler. Tipik olarak, omurganın etkileri kişinin yolculuğa çıkmasından bir veya iki gün sonrasına kadar ortaya çıkmaz, ve boyun sırtında ağrı ya da kolların hareketliliğinin azalması gibi.

Bir merdane kooperatifi fikri — çok yüksek bir oranda çok hızlı ve dolayısıyla korkutucu bir şey — bir çok insanda, kişinin yolculuğuna devam etmeye, binmeye veya binmeden kaçınmaya karar veren kavga veya uçuş senaryosunu kışkırtıyor . Binicilikten önce dahi olsa, bu psikolojik reaksiyon Daily Mail gazetesinin internet sitesinde tanımlandığı gibi insanların normalden daha fazla terlemesine neden olan fiziksel bir yan etkiye sahiptir. Terli gözenekler, hızlı ve korkutucu merdane bardak altlığı sırasında normalden daha fazla çalışmaya devam eder.